23 kwietnia 2024 r. w Samorządowym Przedszkolu w Jedliczu obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To radosne, edukacyjne święto, które promuje czytanie i miłość do książek wśród najmłodszych jako cenny i przyjemny sposób spędzania czasu oraz buduje fundamenty dla dalszego rozwoju umiejętności czytania i pisania. Ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci, popularyzowanie czytania oraz uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Przedszkolaki przeglądały książeczki, z ciekawością oglądały znajdujące się w nich kolorowe ilustracje. Podczas zajęć zapoznały się między innymi z historią i etapami powstania książki, jej budową. Poznały zasady korzystania z książek. Odpowiadały na zagadki dotyczące znajomości bajek, baśni, legend oraz postaci w nich występujących. Wykazały się bardzo dużą znajomością literatury dziecięcej. Nie zabrakło również wspólnego czytania. Na zakończenie spotkania wszyscy wykonali swoje własne zakładki do książki.
Dziękujemy paniom z Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kaspra Wojnara w Jedliczu, które jak zawsze zadbały o ciekawe zajęcia biblioteczne, wprowadzające dzieci w piękny świat książek i bajek.
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła – Wisława Szymborska.
Dlaczego warto czytać książki? Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książka dodaje sił, zapału. Dostarcza nam rozrywki, emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
Dlaczego trzeba czytać dzieciom? Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem oraz doskonałą metodą wychowawczą. Powoduje, że między rodzicem i dzieckiem rodzi się bliskość, wyjątkowa więź emocjonalna. Dzięki książkom można przybliżyć dzieciom świat - ten codzienny i ten pełen magii, przygód. Nawyk czytania, a także miłość do książek musi powstać w dzieciństwie! Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, to będzie on procentował w całym późniejszym życiu dziecka.
Czytajmy dzieciom jak najczęściej.
Życzymy miłego, wspólnego czytania!
red. Bogumiła Pelczar