Przykłady zabaw i zajęć do wykonywania z dziećmi

Przykłady zabaw i zajęć do wykonywania z dziećmi

Przedstawiamy Państwu przykłady zabaw edukacyjnych z dziećmi. Dodatkowo podajemy linki do interesujących stron oraz filmików.

Zapraszamy gorąco do ich prześledzenia. Życzymy miłej, wspólnej zabawy z dziećmi.

Przykłady zabaw:

 1. Zimno, ciepło, gorąco - jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował "skarb“ daje wskazówki stopniując słowa - zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.
 2. Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy - w tej zabawie im więcej uczestników, tym lepiej. Jedna osoba, nazywana Babą-Jagą, stoi w pewnej odległości od pozostałych odwrócona tyłem lub z zakrytymi oczami i wypowiada słowa: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, w czasie których gracze biegną w jej kierunku. Gdy skończy mówić, odsłania oczy lub odwraca się do uczestników, a ci nieruchomieją – nie mogą się poruszać, mówić i śmiać się. Baba Jaga stara się ich rozśmieszać. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić na linię startu. Po chwili Baba Jaga znów zakrywa oczy i cykl się powtarza. Celem w zabawie jest dotarcie do Baby Jagi, gdy ona nie patrzy i dotknięcie jej. Zwycięzca zajmuje jej miejsce.
 3. Zabawa w chowanego –  jeśli macie Państwo w domu więcej miejsca i dużo zakamarków, zabawa w chowanego będzie super pomysłem. Zabawa w gotowanie- nawet małe dziecko może robić w kuchni wiele ciekawych rzeczy: nalewać, przelewać, wsypywać, mieszać, drzeć sałatę, lepić kluski itd.
 4. Zabawa w przebieranki- pokombinujcie, jak przebrać się za rycerza, ufoludka, modelkę albo króla, mając do dyspozycji tylko to, co jest w domu.
 5. Tanecznym krokiem – z podkładem muzycznym lub bez możecie wspólnie poruszać się do ulubionych piosenek i melodii. Zorganizujcie konkurs taneczny albo konkurs piosenki. Nagrodą może być korona, medal, dyplom (oczywiście zrobiony własnoręcznie).
 6. Kalambury – w tej zabawie za pomocą gestów musimy pokazać np. tytuł bajki, postać z bajki, czynność, zwierzątko.
 7. Zabawa w domowy teatrzyk -kukiełkę czy pacynkę może zastąpić każda zabawka: lalka, miś, a nawet autko czy traktor.
 8. Zabawa w teatr- zamieńcie się rolami: maluchy niech będą rodzicami, a wy ich dziećmi. W tej zabawie możecie zobaczyć, jak odbierają was dzieci. Możecie również wcielić się w postaci ulubionych bajek, stworzyć własną bajeczkę. Warto pamiętać, aby dać dziecku przewodzić w zabawie, słuchać jego pomysłów i zachęcać do inicjowania nowych scenariuszy i pomysłów.
 9. Zabawa w miasto- na dużej płachcie szarego papieru narysujcie ulice,  po których dziecko może jeździć autkami. Możecie też zaznaczyć, gdzie jest ZOO (a potem postawić tam figurki zwierząt), narysować rzekę, postawić domy z klocków albo pudełek.
 10. Skarpetkowce zrobione są z naciągniętych na dłonie kolorowych skarpetek, którym można doszyć oczy z guzików i fryzury z włóczki. Skarpetkę naciąga się na dłoń w taki sposób, by kciuk był w miejscu na piętę, a reszta dłoni tam, gdzie powinny być palce. Dzięki temu skarpetkowy stworek może kłapać paszczą, gdy za niego mówicie.
 11. Zabawa z masą solną- można z niej lepić jak z ciastoliny i wycinać kształty foremkami do ciastek. Sól mieszamy z mąką (pół na pół) i wodą – dodajemy jej tyle, żeby oba składniki połączyły się w gładką, elastyczną masę.
 12. Możecie lepić z plasteliny, malować farbami, kredkami, rękami, robić wycinanki z papieru kolorowego i wiele innych. Generalnie do takich zabaw możecie Państwo wykorzystać mnóstwo rzeczy, które są w domu np. makaron będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, autka, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia podpowie.

Poniżej znajdziecie Państwo linki z interesującymi, pełnymi frajdy przykładami zabaw.

https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/01/zabawy-dla-2-3-latka/

https://miastodzieci.pl/zabawy/wiosenny-wianek/?fbclid=IwAR2_XafYWTrnZ9ufh-37ZXBkH5_olEbh69j9Ro0ZySnyOUjSmddnrR0aNLI

https://eduzabawy.com/generatory/generator-szlaczkow/?fbclid=IwAR2-6NEWYaED0cVyy-EMbZ8A3wKOLz0EvP0ZKblAOLMCHT3g1qgi_YX_kH8

Linki do filmów poniżej:

https://youtu.be/4tZK3mNaOJE

https://youtu.be/x9F1oqntz_o

Linki do stron z ciekawymi propozycjami dla dzieci

https://www.wierszedladzieci.pl/

Logopedia i ćwiczenia

https://www.logopestka.pl/wychowanie-przedszkolne-online-2/?fbclid=IwAR0ioE2yCNxoUysET3ZcmCqVGJpYMcSxEYYTTJVnv_U4v6ooptX-AMFz2lE

Bardzo polecamy  również zabawy z Kubusiem

https://kubus.pl/?fbclid=IwAR2D3WBQpfGQh_Ph5SCQzyK8j-SfAkI-bTmqt924AHpIFBGrnr2fvMSiNik

Adres strony internetowej  do ćwiczeń logopedycznych i nie tylko -  https://logopedarybka.pl/

to top button