ul. Rejtana 38a                           38-460 Jedlicze                           (13) 422 20 25

AKTUALNOŚCI

 


ŚNIADANIE WIELKANOCNE W SAMORZĄDOWYM PRZEDSZKOLU W JEDLICZU


Obchodzenie świąt Zmartwychwstania Pańskiego, jest jedną z najstarszych i najpiękniejszych tradycji Chrześcijan. I chociaż w społeczeństwie przetrwało bardzo wiele zwyczajów związanych z tym jakże radosnym świętem, to jednym z kulminacyjnych i najważniejszym momentów, wydaje się być śniadanie wielkanocne, podczas którego przy wspólnym stole spożywamy święcone wcześniej w Wielką Sobotę pokarmy, składając sobie przy tym życzenia, oraz dzieląc się jajkiem – symbolem nowego, odradzającego się życia. Również w Samorządowym Przedszkolu w Jedliczu kultywujemy tą tradycję. W środę 23 marca br., wszyscy nasi wychowankowie wspólnie zgromadzili się przy wielkanocnym stole, na którym oprócz sałatki czy wędlin, nie mogło zabraknąć tradycyjnego już jajka i słodkiego ciasta. Uroczyste śniadanie poprzedzone zostało, przygotowanym przez dzieci występem artystycznym, który to swą treścią, nawiązywał do nadchodzących świąt. Ten dzień miał bardzo wyjątkowy charakter i z pewnością na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

Nauczyciele
Samorządowego Przedszkola
w Jedliczu

 


WIOSNA W SAMORZĄDOWYM PRZEDSZKOLU W JEDLICZU


Tradycyjnie już w dniu 21 marca br., w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Jedliczu, pożegnały zimę i przywitały nową porę roku. Biorąc udział w kolorowych korowodach, dzieci poznawały tradycje i obrzędy związane z obchodzeniem tego radosnego święta. Podczas uroczystego pożegnania zimy, pojawił się również wątek ekologiczny. Kukła Marzanny, którą nasi wychowankowie zrobili ze zgromadzonych śmieci, została symbolicznie „zdemontowana”, a pozostałości po niej, posegregowane według obowiązujących zasad. Witając wiosnę, dzieci przemaszerowały po budynku przedszkola śpiewając wiosenne piosenki niosąc symboliczne, wiosenne gaiki i wiosenny, radosny nastrój.

Nauczyciele
Samorządowego Przedszkola
w Jedliczu

 


„Mamo, tato, wolę wodę”


W Samorządowym Przedszkolu w Jedliczu jest obecnie realizowany projekt edukacyjny pn. „Mamo, tato, wolę wodę”. W ramach tego projektu, dzieci uczestniczyły w zajęciach, których celem było uświadomienie im roli wody w życiu człowieka, jej znaczenia dla zdrowia oraz dla otaczającego nas środowiska. Jako podsumowanie pierwszego cyklu zajęć zorganizowano konkurs plastyczny zatytułowany: „Portret Wodnego Superbohatera, którym chcę być”. Praca konkursowa wykonana przez dzieci pięcioletnie i sześcioletnie została nagrodzona tablicą edukacyjną oraz trzema zestawami edukacyjnymi. Nagrody oraz fakt docenienia ich wysiłku i pracy, sprawiły przedszkolakom ogromną radość. Dzieci oraz wychowawcy otrzymali również pamiątkowe dyplomy, za doskonałą realizację ósmej już edycji programu edukacyjnego „Mamo, tato, wolę wodę”. Wychowankowie naszego przedszkola z niecierpliwością czekają na kolejny cykl zajęć oraz konkurs.

 


Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Jedliczu ogłasza nabór dzieci do placówek przedszkolnych w Potoku i Jedliczu

na rok szkolny 2016/2017.

Zapisu można dokonać w terminie od 1 do 18 marca 2016 r. w Samorządowym Przedszkolu w Jedliczu, ul. Rejtana 38a, w godzinach od 700 do 1600.

WYMAGANE DOKUMENTY [KLIKNIJ]
 


 


OGŁOSZENIE

Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Jedliczu ogłasza nabór dzieci do placówek przedszkolnych w Potoku i Jedliczu

na rok szkolny 2015/2016.

Zapisu można dokonać w terminie od 2 do 20 marca 2015 r. w Samorządowym Przedszkolu w Jedliczu, ul. Rejtana 38a, w godzinach od 700 do 1600.

WYMAGANE DOKUMENTY [KLIKNIJ]
 


Pasowanie na starszaka – 17.10.2014

17 października w sali widowiskowej Rafinerii Nafty w Jedliczu odbyła się wielka uroczystość: „Pasowanie na Starszaka”. Dzieci zaprosiły swoich rodziców, dla których przedstawiły część artystyczną opowiadającą o tym, jak ważną osobą jest starszak w przedszkolu. Po części artystycznej Panie nauczycielki przygotowały „śpiewający turniej”, podczas którego przyszłe starszaki zaprezentowały swoją wiedzę. Po zdanym egzaminie nastąpiło ślubowanie i uroczyste pasowanie przez Panią dyrektor.

 

Teatrzyk „Trzy pióra” - 15.10.2014

15 października w naszym przedszkolu gościliśmy teatrzyk „Tomcio” z Nowego Sącza. Dzieci obejrzały pouczający spektakl na podstawie opowiadania Izabeli Degórskiej pt. „Trzy piórka”. Piękny teatrzyk zrealizowany w scenerii Afryki opowiadał o tym, że natura stworzyła nas takich, jakimi jesteśmy i należy sobie uświadomić, że odmienność jest atutem i cennym darem. Prawdziwa przyjaźń jest bezinteresowna, a ładny wygląd nie ma na nią wpływu. Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki odebrały ten ukryty przekaz, bo sam spektakl - sądząc po reakcjach – z pewnością wywarł na nich wielkie wrażenia.

 

Święto Przedszkola  - 14.10.2014

14 październik w przedszkolu to nie tylko Dzień Nauczyciela, to święto wszystkich tych, którzy oddają całe swoje serce, aby dzieciom w przedszkolu było naprawdę dobrze i bezpiecznie. Świętuje więc cały personel przedszkola. Pani intendentka, panie kucharki, panie woźne oraz pan konserwator. Bez tych wszystkich osób nauczyciel w przedszkolu nie mógłby wykonywać swoich obowiązków na najwyższym poziomie aby zapewnić dzieciom wszechstronny i harmonijny rozwój. Dzieci na tę okoliczność zaprezentowały piękny program artystyczny za co zostały nagrodzone gromkimi brawami.

 

Wizyta Pani Listonosz w Przedszkolu – 7.10.2014

Przedszkolaki gościły u siebie Panią Listonosz. Zapoznały się z wykonywaną przez nią pracą oraz charakterystycznymi cechami w jej wyglądzie (granatowy mundur, czapka). Z wielkim zainteresowaniem oglądały zawartość ciężkiej torby. Pani Listonosz w ciekawy sposób przedstawiła jak powstała poczta oraz  etapy "wędrówki listu". Dzieci podczas  spotkania dowiedziały się,  jak trudna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Przedszkolaki wykazały duże zainteresowanie prezentowanym zawodem, a nawet deklarowały chęć pracy w tym zawodzie. W podziękowaniu za wizytę dzieci zaśpiewały Pani Listonosz piosenkę i poprosiły o kolejną wizytę.


Sałatka owocowa – 1.10.2014

„Owocowo, bo to zdrowo...” - tak podsumowały starszaki sałatkę owocową, którą samodzielnie wykonały. Praca była ciężka, ale było warto, bo sałatka wszystkim bardzo smakowała.


Akademia Aquafresh – 30.09.2014

30.09.2014r. o godz. 12.00 dzieci z Samorządowego Przedszkola w Jedliczu uczestniczyły w ustanowieniu Rekordu Guinnessa w największej liczbie osób myjących zęby w  jednym czasie. W tym dniu szczotkowało zęby 313328 dzieci w całej Polsce.


Spotkanie z policjantem – 10.09.2014

10.09.2014r. do naszego przedszkola przybył zaproszony gość - Pan Policjant. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń. Gość ostrzegał też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja ubioru i wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.


OGŁOSZENIE

Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Jedliczu wraca się z prośbą do rodziców dzieci, które zostały zapisane do placówek oświatowych w Potoku i Jaszczwi na okres tzw. dyżuru wakacyjnego o zgłaszanie się do placówki w Jedliczu przy ul. Rejtana 38a, w celu podpisania stosownych umów, w terminie do 30 czerwca 2014 r.


Wycieczka do  Ochotniczej Straży Pożarnej

23 maja  grupy przedszkolne z Jaszczwi wybrały się na wycieczkę do Remizy Straży Pożarnej w Jaszczwi. Podczas spotkania Strażacy opowiadali dzieciom o swojej trudnej i odpowiedzialnej, a przede wszystkim niebezpiecznej służbie. Przedszkolaki zwiedziły budynek Remizy Straży, obejrzały specjalistyczny wóz strażacki oraz sprzęt pożarniczy. Każdy miał okazję spełnić swoje marzenie i zająć miejsce za kierownicą wozu strażackiego oraz przymierzyć prawdziwy hełm strażacki. Każdy mógł także próbować swoich sił w kręceniu korbą syreny alarmowej.  Dzieci miały okazję utrwalić numery alarmowe, dowiedziały się jakie informacje powinna podać osoba, która telefonuje z prośbą o pomoc. W podziękowaniu przedszkolaki wręczyły wykonane przez siebie prace nt. „Nasi dzielni strażacy”. Z wycieczki wszyscy wrócili pełni niezapomnianych wrażeń i wspomnień.Wizyta dzieci z przedszkola w Potoku w Wiosce Indiańskiej w Kunowej.

23 maja dzieci z Przedszkola Filialnego w Potoku udały się na wycieczkę autokarową do Kunowej. Na samym początku powitał nas wódz wioski indiańskiej wraz z rodziną i zaprosili nas do wspólnej zabawy. Po drodze do wioski mogliśmy oglądać różne zwierzęta egzotyczne: lamę, kangura, kozę i małą świnkę. Gdy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy tam tipi- namioty indiańskie, w których to dzieci mogły się schronić przed słońcem. Dzieci brały udział w różnych grach i zabawach, a to: malowanie twarzy, przeciąganie liny, łapanie jaszczurek czy skoki w workach, które prowadził sam wódz wioski. Potem zmęczeni zasiedliśmy w cieniu drzew i zajadaliśmy ciepłą kiełbaskę z indiańskiego ogniska. Atrakcją tego miejsca była również przejażdżka na kucyku. Dzieciom bardzo się to miejsce podobało i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.Lekcja biblioteczna

15 maja w ramach zajęć odbyła się w grupie starszaków lekcja biblioteczna. Prowadziła ją pani Maria Kędra – bibliotekarka z GBP z Potoka. Pani Maria chętnie podzieliła się z dziećmi informacjami na temat różnych rodzajów książek: od bajek po pełne wiedzy encyklopedie, leksykony czy słowniki. Tłumaczyła dzieciom, w jaki sposób one mogą zostać czytelnikami biblioteki. Przeczytała im bajkę, którą wysłuchały w ciszy i pełnym skupieniu. Potem zadawała pytania dotyczące treści różnych bajek – dzieci ku zaskoczeniu gościa, odpowiedziały bezbłędnie na wszystkie. Na koniec otrzymały odznakę Wzorowego Słuchacza i pożegnały się do następnego spotkania.OGŁOSZENIE

Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Jedliczu ogłasza zapisy dzieci do przedszkola

na okres wakacji – lipiec, sierpień.

Zapisu można dokonać w terminie od 15 maja - 15 czerwca 2014 r. w Samorządowym Przedszkolu w Jedliczu, ul. Rejtana 38a, w godzinach od 700 do 1500.

Dyżur w miesiącu lipcu Przedszkole Filialne w Jaszczwi.

Dyżur w miesiącu sierpniu - Przedszkole Filialne w Potoku.


PRZEDSZKOLAKI Z BIAŁO-CZERWONĄ

,,Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, a na tej fladze - biel jest i czerwień..."

 2 maja w naszym kraju obchodzony jest Dzień Flagi. My także postanowiliśmy uczcić nasze barwy ojczyste. Po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce, zorganizowaliśmy skromne obchody tego święta w przedszkolu. Jak przystało na patriotów – dzieci z wszystkich przedszkoli przygotowały biało-czerwone flagi, z którymi przemaszerowały po najbliższej okolicy, rozdając je napotkanym przechodniom.Sukces Julki w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym
"Zapobiegajmy pożarom”

W ostatni piątek 11 kwietnia 2014 roku w Szkole Głównej Straży Pożarnej w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród  laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegajmy pożarom". Celem konkursu było zainteresowanie ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz rozwój uzdolnień plastycznych wśród dzieci i młodzieży. W gronie laureatów znalazła się Julia Krężałek z Przedszkola Filialnego w Jaszczwi zdobywając III miejsce w swojej kategorii wiekowej.  Laureatce Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów.
Raz do roku jest taki dzień,
Który przemija jak piękny sen...
Wszystkie kobiety, panie i matki
W dniu tym dostają pachnące kwiatki...

7 marca w Przedszkolu Filialnym w Potoku odbyła się akademia na cześć wszystkich pań. Przedszkolaki przygotowały (oczywiście pod opieką wychowawczyń) ciekawy program artystyczny specjalnie na Dzień Kobiet.  Dzieci śpiewały, recytowały wierszyki, tańczyły, a to wszystko dla kochanych pań, rady rodziców i koleżanek z grup przedszkolnych. Podczas akademii panowała bardzo miła atmosfera.
Na koniec tego uroczystego dnia przedszkolaki rozdały wszystkim paniom papierowe tulipany oraz papierowe stokrotki , które wcześniej przygotowały wraz z nauczycielkami.POWITANIE WIOSNY - ZIELONY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU

Dnia 21 marca w Przedszkolu Filialnym w Jaszczwi  zorganizowany został „Zielony Dzień”, by uczcić przyjście nowej pory roku – wiosny. Tego dnia królowała zieleń: przedszkolaki oraz personel przyszli w zielonych ubraniach, a wszystkie działania edukacyjne skupione były wokół koloru zielonego, bo to niewątpliwie kolor przyjazny środowisku. Omawialiśmy pierwsze oznaki wiosny, nazywaliśmy rośliny, ptaki, zwierzęta które wracają do nas na wiosnę z ciepłych krajów, bądź budzą się z zimowego snu. W tym dniu wszystkie dzieci z naszego przedszkola udały się wraz z „Marzanną” na boisko szkolne. Tam przedszkolaki poszukały pierwszych oznak wiosny. Marzanna „zimowa panna” została uroczyście spakowana do ekologicznych worków i pożegnana. Wraz z tą tradycją nastąpiło powitanie wiosny zielonym gaikiem, który towarzyszył w barwnym pochodzie wokół przedszkola. Dzieci z radością powitały wiosnę i budzącą się do życia przyrodę. Każda z grup zaprezentowała piosenkę i wierszyk o wiośnie oraz wzięła udział w konkursie zagadkowym o pierwszych oznakach wiosny.      Dnia 7 marca 2014 roku odbędzie się w przedszkolu uroczystość z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn. Z tej okazji dzieci przygotowały wiersze, piosenki, tańce i inscenizację, a na koniec kwiaty i słodki poczęstunek.

„Niech nam żyją Panie
i Panowie,
Chłopcy i Dziewczynki”

 

       Dzieci z Samorządowego Przedszkola w Jedliczu zostały zaproszone przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Kaspra Wojnara w Jedliczu do udziału w cyklu zajęć „ Kubusiowe słodkie co nieco” – bajkowe czytanki dla przedszkolaków (w ramach akcji – Cała Polska Czyta Dzieciom). Pierwsze zajęcia odbędą się dnia 5 marca 2014 roku w Samorządowym Przedszkolu w Jedliczu.

 

      Dnia 4 marca 2014 roku w Samorządowym Przedszkolu w Jedliczu odbędzie się spektakl muzyczny związany z Ameryką Południową. Podczas spektaklu dzieci będą miały możliwość zapoznania się z kulturą Ameryki Południowej oraz nauczą się kilku słów w quechua i po hiszpańsku. Przedszkolaki będą mogły również zapoznać się z instrumentami ludowymi, zobaczyć z czego są wykonane oraz na nich zagrać.Samorządowe Przedszkole w Jedliczu - Jedlicze Potok